Агресия при кучетата е често срещан проблем за стопаните на кучета. Тя може да бъде много опасна и дори да принуди собствениците да оставят домашния си любимец. Това деликатно състояние изисква предприемането на определени мерки, за да може да отглеждате щастливо и спокойно животно.
В природата има няколко породи, за които са известни митове, че носят агресията в себе си. Възпитанието, което ще получат от своите стопани е определящо за тяхното поведение. Такива породи са питбул, доберман, ротвайлер, кане корсо и др.
По-голямата част от тях могат да бъдат и страшно любвеобилни и спокойни животни стига да имате правилен подход към тях. Установена в начален стадий агресията е преодолима, така че от вас се изисква да обръщате достатъчно внимание на опашатия си приятел, за да не се налага да се разделяте.
Днес, ние от petworld.bg, сме подготвили списък с видовете агресия и начините за справяне с нея.
Доминантна агресия
Този тип агресия се проявява най-вече към други кучета или към конкретен член на семейството. По природа кучето е стадно животно, което търси своя алфа или има желание да се превърне във водач на глутницата.
Доминантната агресия може да се забележи лесно – кучето ходи с изправена стойка с гордо вдигната глава и сериозен поглед. То гледа от високо всеки, над който знае, че може да доминира. Обикновено тези кучета трудно се поддават на дресировка и изпълняват команди.
Агресията на болното куче
Може да ви се стори странно, но болните кучета могат да бъдат доста агресивни. Това е така, защото в този период те се чувстват слаби и приемат останалите животни като заплаха за здравето си. Кучетата са в постоянна готовност за защитна реакция. Ако подобно поведение е необичайно за вашия домашен любимец веднага посетете ветеринарен лекар.
Териториална агресия при кучетата
В този случай кучетата са агресивни към всеки един извън семейството, който прекрачи прага на дома, двора ви или пък се доближи до вас. Подобно поведение е изключително опасно, тъй като все пак всеки от нас комуникира с други хора и няма как да спазва желаната от животното дистанция.
Еднополова агресия
Тя се проявява от мъжки към мъжки и от женска към женска. В това поведение се скрие скрито желание за надмощие над отсрещния индивид.
Агресия при кучетата, базирана на страха
Подобно поведение е типично за малтретираните кучета. Те изпитват страх от всяко погалване или вдигане на ръка към тях. Начинът, по който инстинктивно се опитват да се заявят, е чрез захапване на ръката или друга част на тялото.
Майчина агресия
Майките са изключително загрижени и привързани към своите малки. Те рядко дават на хората най-вече извън семейството да се доближават до тях. В техните очи всеки човек, който дори приятелски реши да погали рожбите им е потенциална заплаха за тяхното здраве.
Как да се справим с агресия при кучетата?
От изключителна важност е да следите поведението на своя домашен любимец. Обърнете внимание кога и при какви обстоятелства има прояви на агресия. В случай, че не може да уловите тези моменти просто се подсигурете като водите кучето си на каишка и с намордник.
Не удряйте кучето и не прилагайте физически наказания!
Най-неправилният подход в ситуации на проявена агресия е да ударите кучето си. С подобно поведение вие няма да го направите по-благоразположено към околните, а напротив. То ще продължава да проявява признаци на агресия, а към вас ще развие страх.
Агресия при кучетата - Дръжте домашния любимец в съседната стая
В случаите, в които гостите ви се страхуват от кучета е по-добре да не са в едно помещение. Животните бързо надушват страха и той може да събуди агресията им.
Не поощрявайте агресията!
Както споменахме още в уводната част някои породи кучета имат вродено доминантно поведение и могат да бъдат опасни както към други животни така и към хора.
Тяхното поведение и проявата на агресия при кучетата зависи изцяло от начина, по- който ще ги възпитате. В никакъв случай не поощрявайте и най-беглите признаци на агресия без значение дали са проявени към човек или друго куче.
Възпитанието на куче не винаги е лесно, но е от ключово значение за справяне с агресията. В случай, че изпитвате затруднение с приучаването към определени навици и поведение е добре да се консултирате с треньор на кучета. В България съществуват десетки центрове, в които се обучават както домашните любимци така и техните стопани, за да имат едно хармонично съжителство.
Друг фактор, който е в основата на възпитанието и обучението на вашето куче е социализирането. Подсигурете се, че ще осигурите възможност на вашия любимец да се среща с други животни и хора от възможно най-ранна възраст.
Практически сценарии за агресия при кучетата
В предишната част на статията разгледахме различните видове агресия при кучетата и как да се справим с тях. Сега е време да ви представим конкретни сценарии, в които може да се прояви агресията при кучета. Ще се фокусираме върху три от най-популярните видове агресия - доминантна агресия, териториална агресия и агресия при игра.
Сценарий 1: Доминантна агресия при кучета в парка Представете си следния сценарий
Вие сте в парка за кучета с вашия питбул , наречен Рекс. Рекс обикновено е спокоен и дружелюбен, но днес започва да изпъква с доминантно поведение. Той постоянно се изправя с вдигната глава и се опитва да доминира над другите кучета в парка.Как да се справите:
Използвайте повтаряне на следните основни команди като "Седни" и "Стой", за да укротите Рекс. И за да го убедите да спре с доминантното си поведение.Ако забележите, че Рекс се опитва да доминира над други кучета, насочете се към по-спокойна област на парка и прекъснете контакта му с другите кучета.
Редовната социализация с други кучета също ще помогне на Рекс да научи как да се свързва с тях без агресия.
Сценарий 2: Териториална агресия на куче пред вашия дом
След като вашият доберман, Макс, чуе странни шумове пред вашия дом, той започва да изпада в териториална агресия. Той лае и показва зъби към непознати хора или кучета, които се приближават до него.Как да се справите:
Ако знаете, че Макс реагира териториално, заложете на ограничаването и плътността на оградата, за да намалите визуалния контакт с непознатите.
При нужда използвайте каишка и намордник, когато излизате навън с Макс, особено в области с голям човекопоток.
Обучете Макс да реагира на команди като "Ела тук" или "Легни", за да можете да го контролирате в тези ситуации.
Сценарий 3: Агресия при игра с други кучета
На играта в парка, вашият ротвайлер, Луна, започва да проявява агресивно поведение към другите кучета, докато си играе с тях. Тя може да започне да се държи грубо и да се зъби на другите кучета.
Как да се справите:
Контролирайте играта, като внимавате да не се стигне твърде далеч.. Прекъсвайте играта при най-малки признаци на агресия.
Работете по социализацията на Луна с други кучета в по-контролирана среда и под наблюдение на професионален треньор.
Тренирайте Луна с команди като "Ела тук" и "Пусни", за да можете да я имате контрол по време на игра.
Внимателно наблюдение, тренировка и търпение могат да помогнат на вас и на вашия любимец да се справите с агресията в различни ситуации. Не забравяйте, че този процес може да изисква време и последователност. С грижа и обич ще се радвате на послушен и възпитан четириног.